NHS Education for Scotland Logo

Scotland Deanery

Home of Medical and Dental Excellence

About Us

Foundation & Specialty Training Boards

The Foundation and Speciality Training Boards have an advisory role within the Deanery. They provide an expert overview of the programmes, information on curriculum changes, advice on workforce planning and a forum to discuss policy and other issues. Furthermore, the Boards provide expert input on curriculum delivery and the quality management of training programmes.

Each speciality grouping has a Speciality Training Board (STB) made up of Associate Deans, Training Programme Directors, College representatives, academics and trainees.

There are 8 Boards, covering groups of specialities and the Foundation programme.

Minutes

Membership

Each STB is chaired by an Associate Dean or Director. There is a Lead Dean/Director for each speciality grouping and an administrative team. Therefore wherever you are in Scotland there are lead Deanery people overseeing your training. If you are a Foundation trainee, you can refer to the Foundation School pages for further information specific to you.



Dr Neil O'Donnell

Chair

Dr Shabbir Ahmad

ACCS EM Lead/EM Training Programme Director

Dr Monika Beatty

Regional Advisor 

Kirsteen Brown

Training Programme Director

Dr Fiona Cameron

Training Programme Director 

Ms Linda Crawford

NES Training Lead 

Dr Stephen Friar

Training Programme Director  

Dr Stephen Glen

Medicine Specialty Board - ACCS AM Representative 

Dr Alistair Hurry

Trainee Representative & RCoA Scottish Advisory Board

Bob Kemp

Lay Rep

Dr Graeme McAlpine

Regional Representative

Dr Carol MacMillan

Training Programme Director

Professor Ronald MacVicar

NES Lead Dean/Director

Dr William McClymont

Royal College of Anaesthesia - Scottish Board

Dr Alastair McDiarmid

Regional Advisor

Dr Ceiran McKeirnan

 

Dr Joy Miller

Associate Dean - North

Dr Carol Murdoch

Training Programme Director

Dr Alastair Murray

Associate Dean

Dr Hugh Neill

Director of Medical Education

Dr Andrew Paterson

East Regional Representative

Dr Debbi Paterson

Trainee Representative

Dr Gareth Patton

Training Programme Director

Lailah Peel

BMA SJDC Representative

Mr Derek Phillips

Regional Workforce Director

Ms Fiona Pullar

HR Lead eDeployment, Medical Services, NHS Tayside

Dr David Semple

Regional Representative

Ms Karen Shearer

Training Manager

Dr Kevin Sim

Regional Advisor

Professor Malcolm Sim

Academic Representative

Dr Malcolm Smith

Training Programme Director

Dr Ruth Stephenson

BMA Consultant Representative

Dr David Stewart

SAMD Representative

Dr Radha Sundaram 

Regional Advisor

Ms Claire Vincent

Quality Lead

Dr Cameron Weir

Training Programme Director

 Vacancy

Regional Advisor 

Professor Peter Johnston

 Chair and College Representative

Dr Ralph Bouhaidar

Forensic Pathology Representative

Dr Michael Digby

Radiology Training Programme Director - West

Mr Albert Donald

Lay Representative

Ms Frances Dorrian

NES Training Manager Lead

Ms Hilary Duffy

NES Training Manager Deputy

Dr Sharon Edwards

Histopathology Training Programme Director - East

Dr Clair Evans

Paediatric Pathology Representative 

Dr Fiona Ewing

Quality Lead 

Dr Peter Galloway

West of Scotland Region  

Dr Sai Han

Nuclear Medicine Speciality Lead 

Dr Wilma Kincaid

West of Scotland Region 

Dr Iain McGlinchey

BMA Trainee Representative

Professor Clare McKenzie

NES Lead Dean/Director 

Dr Marie Mathers

SES Region 

Dr Hannah Monaghan

Director of Medical Education Representative

Ms Dianne Morrison

NES Training Manager Deputy (from November 2019)

Dr Karin Oien

Academic Representative

Dr Shona Olson

North of Scotland Region - Radiology National Lead

Dr Shilpi Pal

East of Scotland Region Representative

Prof Rowan Parks

NES Deputy Medical Director

Dr Jane Paxton

Histopathology Training Programme Director - West

Ms Karen Shearer

NES Training Manager Lead (from November 2019)

Dr Marion Slater

APGD Diagnostics North

Dr Louise Smith

North Of Scotland Region - Histopathology National Lead

Dr Colin Smith

Diagnostic Neuropathology

Dr David Summers

SES Region

Dr Becky Wilson

Med Micro/CIT TPD

Dr Eleri Wilson-Davies

Virology Speciality Lead/Training Programme Director

 Vacancy (x2)

SAMD 

Vacancy

BMA Trainee Representative

Vacancy

Royal College of Radiologists Scottish Standing Committee

Vacancy

JRF Representative (RCR forum for Radiology Trainees)

Dr David Marshall

Chair

Dr Luke Boyle

BMA Trainee Representative

Dr Andrew Gallagher

RCPSG Glasgow

Dr Stephen Glen

West of Scotland Region Representative (CMT)

Dr Clive Goddard

APGD SES

Ms Anne Holmes

HR Representative

Dr Mike Jones

RCP Edinburgh

Dr Graham Leese

East of Scotland Region Representative

Mr Alex McCulloch

Quality Improvement Manager (shared)

Professor Alastair McLellan

NES Lead Dean/Director

Mr Neil Logue

Lay Representative

Dr Kim Milne

Director of Medical Education Representative

Ms Susan Nicol

NES Training Manager - Lead

Professor Rowan Parks

NES Deputy Medical Director

Ms Angela Riddell

HR Manager Medical and Dental Recruitment

Dr Alan Robertson

BMA Consultant Representative

Dr Marion Slater

North of Scotland Region Representative

Ms Heather Stronach

Quality Improvement Manager (shared)

Ms Janice Walker

NES Training Manager Deputy

Professor Morwenna Wood

Director of Medical Education Representative

Vacancy

Quality Lead - Medical Specialties 

Vacancy (x2)

SAMD

Vacancy

Scottish Medical Training Recruitment Lead

Vacancy

West of Scotland Region Representative (HST)

Dr Seamus McNulty

Chair

Mr Andrew Bailey

Psych Trainee Representative (Higher)

Dr Daniel Bennett

Associate Dean Mental Health North 

Dr Alastair Campbell

Quality Lead

Dr John Crichton

Forensic Psychiatry Training Programme Director

Dr Fiona Duncan

Psychiatric Training Programme Director

Dr Euan Easton

Core Training Programme Director/ Recruitment Representative - West of Scotland

Dr Tom Fardon

Associate Dean Mental Health East

Dr Iain Fergie

BMA SAS Doctor

Dr Nupar Gandhi

BMA SJDC Trainee Representative

Dr Helen Goode

East Region Regional Advisor

Dr Darragh Hamilton

SCLF

Dr Rekha Hegde

West Regional Lead

Dr Nick Hughes

CPT East Training Programme Director

Dr Wailan Imrie

GAP Training Programme Director/Assistant DME

Dr Ihsan Khader

College Workforce

Dr Amjad Khan

NES Lead Dean/Director

Dr Claire Langridge

APGD (Quality) Mental Health

Professor Stephen Lawrie

Academic Representative

Dawn Mann

Quality Improvement Manager

Dr Alice McGrath

National CAMH Training Programme Director

Dr Marina McLoughlin

Psychotherapy Representative

Dr Helen Millar

BMA Consultant Representative

Ms Dianne Morrison

NES Training Lead

Dr Norman Nuttall

SES/ Recruitment Representative

Dr Jackie Pickett

Child & Adolescent Psychiatry Representative

Dr Rhiannon Pugh

APGD Mental Health SE

Dr Ganesan Rajagopal

IDT Training Programme Director

Dr Stuart Ritchie

National OAP Training Programme Director 

Dr John Russell

ETC Representative

Ms Les Scott

Lay Representative

Ms Karen Shearer

NES Training Manager

Dr Chris Sheridan

BMA SJDC Trainee Representative

Dr John Taylor

SAMD Representative

Vacancy

North Regional Advisor

Vacancy

RCPsych Trainee Representative (Core)

Mr Graham Haddock

Chair

Mr Richard Adamson

ENT Representative (shared)

Ms Jackie Aitken

NES Training Manager - Deputy

Mr Pankaj Agarwal

Ophthalmology Representative (shared) 

Mr John Anderson

General Surgery Representative

Ms Helen Biggins

NES Training Lead

Mr John Butler

Cardiothoracics Representative
Mr Dominique Byrne

West of Scotland Region Representative

Mc Caroline Cobb

Ophthalmology Rep (Shared)

Dr Ellie Davidson

BMA Trainee Representative

Dr Russell Duncan

East of Scotland Region Representative

Dr Alison Graham

SAMD Representative

Professor Mike Griffin

RGSeD Representative

Mr Gareth Griffiths

ISCP Representative; SAC Representative

Ms Vicki Hayter

Quality Improvement Manager

Mr Simon Hewick

Ophthalmology Representative (shared) 

Professor Adam Hill

NES Lead Dean/Director

Mr Alan Kirk

Simulation Representative

Mr Kapil Kumar

Trauma & Orthopaedic Surgery Representative

Ms Amanda McCabe

Paediatric Surgery Representative/ SAC Chair

Mr Zack Latif

Urology Representative

Ms Jacqui McMillan

BMA Consultant Representative

Mr Danny McQueen

Lay Representative

Mr Graham Mackay

RCPSG Representative

Mr Calan Mathieson

Neurosurgery Representative

Mr Alastair Murray

APGD SES

Dr Andrew Murray

SAMD Representative

Ms Jill Murray

Quality Improvement Manager

Professor Rowan Parks

NES Deputy Medical Director

Mr Alasdair Robertson

ENT Representative (shared)

Professor Hamish Simpson

Trauma & Orthopaedic Surgery Rep/Academic Rep

Ms Ashleigh Stewart

NES - Training Manager

Ms Jackie Sutherland

Medical Staffing Manager - NHS Highland

Mr Stuart Suttie

Vascular Surgery - TPD WoS

Mr Mark Vella

CST Representative - West

Mr Craig Wales

Oral & Maxillofacial Surgery Representative

Mr Stuart Waterston

Plastic Surgery Representative

Mr Satheesh Yalamarthi

CST Representative - East

Vacancy

DME Representative

Dr Peter MacDonald

Chair

Ms Claire Alexander

Chair O&G Sub Group - South-East of Scotland Deanery Representative and Training Programme Director

Dr Chris Lilley

Chair Paediatrics Sub Group - West of Scotland Deanery Representative

Dr Susan Brechin

Community Sexual & Reproductive Health - Deputy Training Programme Director

Dr Claire Burnett

College - Scottish Committee RCPCH Representative/ Workforce Officer

Dr Tom Fardon

Associate Dean

Dr Helen Freeman

Associate Dean

Dr Ailsa Gebbie

Community Sexual & Reproductive Health

Dr Alison Graham

SAMD

Dr Iain Hunter

Director of Medical Education Representative

Dr Amjad Khan

NES Lead Dean/Director

Dr Corinne Love

Scottish Government

Dr Jennifer McGill

Trainee Representative (South-East - representing all of Scotland)

Dr Katherine McKay

Scottish Government

Dr Bill McKerrow

Associate Dean

Mr Daniel McQueen

Lay Representative

Dr Roseanna Metcalf

Trainee Representative

Dr Salman Muhammad

Trainee Representative South-East/East/North (RCPCH)

Dr Sarah Murray

Trainee Representative

Dr Jamie Nash

BMA SJDC Trainee Rep

Dr Judith Roberts

BMA Consultant Representative

Dr Ben Smith

Training Programme Director Paediatric Cardiology/ Deputy Training Programme Director Paediatrics

Ms Ashleigh Stewart

NES Training Manager

Dr Barbara Stewart

Associate Dean

Dr Eilse Weir

Trainee Representative West (RCPCH)

Vacancy

Scottish Government

Dr Gordon McLeay

Chair

Ms Claire Beharrie

NES Training Manager Deputy

Dr Nigel Calvert

Public Health

Dr Lindsay Donaldson

Director of Medical Education Representative

Ms Frances Dorrian

NES Training Manager Lead
  RCGP Scotland

Dr Sandesh Gulhane

BMA Scotland Trainee Representative

Dr Ellie Hothersall

Public Health

Dr Cathy Johnman

Public Health

Professor Moya Kelly

NES Lead Dean/Director

Dr Amjad Khan

NES Lead Dean/Director

Ms Joan Knight

Lay Representative

Dr Wendy Leeper

BBT TPD

Dr Graham Leese

Associate Dean BBT

Professor Stewar Mercer

Academic

Professor Rowan Parks

NES Deputy Medical Director

Mr David Prince

BMA Representative

Dr Soodesh Reetoo

Occupational Medicine

Ms Ashleigh Stewart

NES Training Manager Lead

Ms Hazel Stewart

NES Quality Manager

Dr Andrew Thomson

BMA Scotland Nominee

Vacancy

SAMD Representative

Vacancy

Occupational Medicine
Duncan Henderson

Chair/Foundation Programme Lead - South East

Geraldine Brennan

APGD Qulaity

Alekandra Poziemska

BMA SJDC

Fiona Cameron

Foundation Programme Lead - East/Foundation School Director

Hollie Clements

Trainee Rep FY1

Graeme Currie

Chair of Foundation Programme Academic Sub-group

Karen Darragh

BMA Consultant Representative

Tom Drake

Lay Representative

Fiona Drimmie

APGD Quality

Jennifer Duncan

Training Programme Management

Cameron Kennedy

Trainee Representative - FY2

Imogen Makin

Trainee Rep FY1

Clare McKenzie

NES Lead Dean/Director

Joy Miller

Foundation Programme Lead North Region

Alistair Milne

Consortium Lead South-East

Jane Montgomery

Director of Medical Education

Jill Murray

NES Quality Manager

James Neilly

Consortium Lead West

Yatin Patel

Consortium Lead North

Rona Patey

Scottish Deans Medical Education Group

Christine Rea

Foundation School Manager

Andrew Russell

SAMD

Harriet Sansbi

Trainee Rep FY1

Joseph Sarvesvaran

Consortium Lead West

Caroline Whitton

Consortium Lead West/Foundation Programme Lead West

Vacancy

Head of Scottish Foundation School

Vacancy

Student Representative

Top